Öykü

Portakallı Mozaik Pasta Tarifi*

Kısaca “sarı kırçıl” adını verdiği “olympia mint minti avakado loya forest köprücük kemiğim sit karahindiba kuşbaşılı bestil” isimli kanaryayla birlikte portakallı mozaik pasta yapmak için tarifi buldu. Kahve yapmak için su ısıtıcısının düğmesine bastığında, her zaman olduğu gibi kırmızı renkli çaydanlığa hayranlıkla baktı. 

Derin bir kabın içine 2 paket pötibör bisküviyi kırdı. Portakal olmadığını görünce her zaman gittiği manavda, kendisi gibi kendisine benzeyen kişiyle karşılaştı. O da, mozaik pasta için gerekli malzemeler satın alıyordu. “Bu kadar tesadüf olamaz” dedi içinden. Şaşkınlığı geçmiyordu bir türlü. Kendisine benzeyen benin taktığı gözlük aynı gözlük, sabah iki fıs sıktığı parfümün kokusu, kulaklıktan yayılan müzik de, her zaman dinlediği parça –Time, Tom Waits’in 1999 yılında çıkardığı Rain Dogs albümünün 9. sırasındaki şarkısı- tıpatıp aynıydı. 

Tuhaf hissediyordu.

“Acaba” dedi birden! Bana benzeyen ben bugün, dinlediği diğer şarkıyı da dinleyecek mi diye beklemeye başladı. Bob Dylan’ın söylediği değil de; “Frazey Ford – One More Cup of Coffee parçası”; 125 gr tereyağını tavada eritip üzerine 3 yemek kaşığı kakao, 3 yemek kaşığı toz şeker ile karıştırıp, 1 su bardağı sütü eklediği sürede mırıldandığı şarkıydı:

“Yol için bir fincan kahve daha
Bir fincan kahve daha 
Aşağıdaki vadiye gitmem için” 

Tuhaf hissediyordu.

Mırıldandığı sözler aynı, Frazey Ford aynı.  Aynı mozaik pasta malzemeleri… 

Birdenbire bir soru sormak istedi:

“Mozaik pasta yaparken yanınızda biri var mıydı?”

Bana benzeyen ben gülümseyerek “Erik isimli iki kedi, Marquez Arora Borges fontuyla yazılı Japon balıkları, Lamy olmayan kalem, love fontlu toka, kereviz, pırasa köpek, Kore usulü Krtno tarifi okuyor. Ben de harcı kaynayana kadar karıştırıyorum. Son olarak içine 100 gram bitter çikolatayı da parçalar halinde ilave edip eritiyorum ve hemen ocaktan alıyorum.”

*Metnin görselinde kullanılan dijital kolaj da Aynur Türk tarafından tasarlanmıştır.

Yazar
Aynur Türk
1967, Ankara doğumluyum. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Grafik bölümünde tamamladım. Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nde grafiker olarak 29 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum. Yaklaşık 5 yıldır Kafasına Göre, Öykü Gazetesi, Sözcükler, Yazı-yorum, Son Gemi, Edebiyathaber.net, Mevzu Edebiyat gibi çeşitli dergi ve platformlarda öykü ve kısa öykülerim yayınlanmakta.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın