Haber

“Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” kitabı çıktı

Küçükçekmece Belediyesi, dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet’in doğumunun 119. yıl dönümünde “Nazım Hikmet’in Ellerinin İzinde” isimli kitabı numaralı olarak yalnızca 1.100 adet bastı. Kitap Nâzım Hikmet bibliyografik biyografisi olma özelliği taşıyor.

Prestij Kitap

Prestij kitap olarak yayınlanan 704 sayfalık çalışma,  1100 adet numaralı  ve  özel olarak tasarlandı. Eserde, Nâzım Hikmet hayattayken tüm Dünya’da,  40’tan fazla dilde yayınlanmış kitaplarının kapakları ile içerikleri ve hikâyeleri hakkında bilgilere yer verildi. 

M.Melih Güneş’in hazırladığı kitabın editörlüğünü Turgay Fişekçi, grafik tasarımını Aykut Genç, yayın koordinatörlüğünü ise Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç yaptı.

Ünlü şairin külliyatındaki bilinmeyen pek çok eseri bulup gün ışığına kavuşturmasıyla M.Melih Güneş’in Türk edebiyatına ve “Nâzım’a bir armağan”  olarak nitelendirdiği kitap, şairin eserleri hakkında kapsamlı ve değerli bir kaynak olarak araştırmacılar ve okurlarıyla buluşacak. Kitabın araştırma sürecinde ağırlıklı olarak, Nâzım Hikmet’in Moskova’daki kendi evinden ve M. Melih Güneş’in kitaplığından  yararlanıldı.

Küçükçekmece Belediyesi’nden Armağan

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “119. doğum gününde usta şairin bizlere mirası olan eserleri hakkında bilgiler içeren, M. Melih Güneş’in ‘Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde’ isimli, kaynak değerinde anlamlı bir kitabı dünya kitaplığına armağan ediyoruz. Nâzım Hikmet, ulusal ile evrenseli başarıyla bir araya getiren, aşkı, kavgayı, ümidi kitlelerle paylaşan, dizeleriyle dünyaya mâl olmuş, önemli bir değerimizdir. O, dizeleriyle hislerimize ve hayallerimize tercüman olmaya devam ederken, onun kültürel mirasına sahip çıkmak ve tüm eserlerini böyle bir çalışmada buluşturup gün ışığına çıkarmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Yazar
Dinozor Haber
Dinozor'un gözünden kültür, sanat ve edebiyat alanındaki güncel haberlerin editörü.

Bir Cevap Yazın