Haber

Yavuz Dizdar’ın yeni kitabı çıktı

Yavuz Dizdar, bu kez beden sağlığından çok ruh sağlığının kıyılarında gezen bir eserle okuyucularının karşısına çıkıyor. Nemesis Kitap etiketiyle raflarda yerini alan Tarifsiz Neşe Değerli Hüzün, hem geçmişten hem de günümüzden izler taşıyor…

Yavuz Dizdar mutluluk, neşe ve hüzün arasındaki ince çizgiyi, hayatın anlamını sorgulayarak ele alıyor. Modern teknolojinin insana kazandırdıkları ve ondan götürdüklerinden tüketim toplumunun değişen bakış açısına, kuşaklararası çatışmaların kaynağından Z kuşağına, maneviyat ve ahlak gibi değerlerin uğradığı dönüşümden formatlanmış yaşamlara kadar pek çok noktada insan zihnini meşgul eden güncel konuları geniş bir çerçevede irdeliyor.  

Tarifsiz Neşe Değerli Hüzün kavramları derin bir içgörüyle sorguluyor, “Gerçek hüzünler neşenin aksine doğurgandır, neşe etrafa mutluluk tohumları saçar, ama değerli hüzün o tohumları esere dönüştürür.”

Bir yandan da yazarın naif diliyle tadına doyulmaz mutlulukların nasıl da limona dönüştüğünü aktarıyor, “Büyük mutluluklar kolay unutulacak coşkular, limon tadında düş kırıklıklarıysa sonraki algıyı biçimlendirecek anılarla sonuçlanır.”

Derinlikli, nesnel ve sabırlı

Tarifsiz Neşe Değerli Hüzün’de nesnel bir tavır sergileyen Yavuz Dizdar, gündelik bilgiyle bilimsel bilgiyi harmanlıyor, çarpıcı deneyleri aktarırken anlatmaktan çok gösterme yolunu seçiyor. Bir nevi kitabın temelini oluşturan bu metod sayesinde bölümler arasındaki uyum ve süreklilik eserin bir bilim insanının elinden çıktığını bizlere kanıtlıyor.

İnsanların gözden kaçırdığı, atladığı ya da söylemekten çekindiği konuları lafı dolandırmadan gözler önüne seren Yavuz Dizdar, okurun düşünmesine, tartmasına ve karar vermesine fırsat tanıyor.

Yavuz Dizdar’ın entelektüel birikimini ve deneyimlerini katarak kaleme aldığı Nemesis Kitap’tan çıkan Tarifsiz Neşe Değerli Hüzün, hayatı yeniden anlama ve anlamlandırmaya yönelik bir kılavuz niteliğinde…

Kitaptan

Birinin hayattan ne kadar keyif aldığını anlamak istiyorsanız ne yaşam biçimine, ne varlığına ne de etrafındaki insanların bolluğuna bakın, bakmanız gereken tek ölçüt neşe denen ruh halinin var olup olmadığıdır. Neşe gerçekten çok garip bir durumdur, maddenin hallerinin dönüşümü gibi, buzun suya suyun buhara geçişi, arada ciddi bir enerji farkını barındırır. Neşe ortamda hayatiyet olduğunun kanıtıdır; su, su halindeyken ya da buz olup donmuşken bu hayatiyeti içermez. İnsanların mutluluk arayışlarında ne kadar ısrarcı davransalar da neşeyi bir o kadar ciddiyetsizlik olarak algılamaları boşuna değildir. Neşe ciddiyetsizlik anlamına gelmez ama içinde ciddiyeti de barındıran bir yaşamsal biçimdir.

Yazar
Dinozor Haber
Dinozor'un gözünden kültür, sanat ve edebiyat alanındaki güncel haberlerin editörü.

Bir Cevap Yazın