Haber

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nâzım Hikmet’i ölüm yıldönümünde yayınladığı video ile andı

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nâzım Hikmet’i ölüm yıldönümünde yayınladığı video ile andı. Vakıf ayrıca Nebil Özgentürk’ün vakfın 30.yılına dair hazırladığı “Büyük Ozan Nâzım aramızda…” belgeselinin de duyurusunu yaptı.

Nâzım Hikmet’in ölüm yıldönümü dolayısıyla paylaşılan videoda şu ifadelere yer verildi.

Bu yıl 30. yaşını kutlayan Nâzım Hikmet Vakfı, Nebil Özgentürk ile bir çalışmaya imza attı. Özgentürk’ün hazırlayıp, yönettiği belgesel şairimizin izinden yola çıkarak Nâzım Hikmet Vakfı’nın 30 yıllık tarihini anlatıyor.

Belgeselde Tarık Akan, İlhan Selçuk, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Aydın Aybay, Samiye Yaltırım gibi yitirdiklerimizin yanı sıra Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Zeynep Oral, Kıymet Coşkun, Genco Erkal, Altan Öymen, Fikri Sağlar, Moris Gabbay, Melih Aşık, Hıfzı Topuz, Atilla Coşkun, Turgay Fişekçi, Ali Galip Savaşır, Hayri İnönü, Günay Çapan ve Özcan Arca’nın da Nâzım Hikmet ve vakıfla ilgili tanıklıkları yer alıyor.

Belgeselde Genco Erkal’ın özel olarak okuduğu Nâzım şiirleri, çok özel anılar ve görüntüler de yer alıyor.

Belgeselin kısa tanıtım filmi 3 Haziran’da, tamamı ise Nâzım Hikmet’in 120.doğum günü olan 15 Ocak 2022’de ülkemizde ve Avrupa’da geniş katılımlı etkinliklerle gösterime girecek.

Yazar
Dinozor Haber
Dinozor'un gözünden kültür, sanat ve edebiyat alanındaki güncel haberlerin editörü.

Bir Cevap Yazın