Makale

Sri Lankalı şair Ahnaf Jazeem’i savunun!

Sri Lankalı şair Ahnaf Jazeem, IŞID ve Hizbullah gibi terör örgütlerini eleştiren ve onların İslam dini ile hiçbir ilgisi olmadığını savunan şiirlerine rağmen “öğrencilere ırkçılık ve aşırılıkla ilgili kitapların öğretilmesi ve yayımlanması” iddiasıyla aylardır hakkında iddianame hazırlanmadan tutuklu durumda. Dinozor olarak tüm şairleri ve yazarları Sri Lanka’daki Sosyalist Eşitlik Partisi (SEP) ile Sanat ve İfade Özgürlüğünü Savunma Komitesi (ACDAE)’nin şairin serbest bırakılmasını talep eden kampanyasına katılmaya çağırıyoruz.

***

Şair Ahnaf Jazeem, bir yıl önce, 16 Mayıs 2020’de, Sri Lanka’nın acımasız Terörle Mücadele Yasası uyarınca polis tarafından gözaltına alındı. Şair, Tamilce bir şiir kitabı olan Navarasam’ı (Dokuz Ruh hali) yayımlayarak haksız yere -Müslüman- aşırılık yanlısı ideolojiyi teşvik etmekle suçlandı.

Sri Lanka’daki Sosyalist Eşitlik Partisi (SEP) ile Sanat ve İfade Özgürlüğünü Savunma Komitesi (ACDAE), genç şairi savunmak için kampanya yürütüyor ve onun kayıtsız şartsız serbest bırakılmasını talep ediyor.

ACDAE tarafından yayımlanan ve Jazeem’in derhal serbest bırakılmasını talep eden dilekçeyi aşağıda paylaşıyoruz. Dilekçe, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin Sinhala dilindeki sayfasında 15 Mayıs’ta yayınlandı. İşçileri, gençleri ve aydınları aşağıdaki dilekçeyi imzalayarak ve dağıtarak savunma kampanyasına katılmaya çağırıyoruz.

***

Sanat ve İfade Özgürlüğü Savunma Komitesi, şair Ahnaf Jazeem’i savunmak için bir imza kampanyası başlattı

Geçen yıl 16 Mayıs’ta Sri Lanka polisi tarafından gözaltına alınan şair Ahnaf Jazeem, hakkında herhangi bir resmi dava açılmadan tutuklanmış durumda. Şair, polisin Terör ve Soruşturma Dairesi (TID) tarafından, “öğrencilere ırkçılık ve aşırılıkla ilgili kitapların öğretilmesi ve yayımlanması” olarak ifade edilen düzmece iddialar nedeniyle acımasız Terörle Mücadele Yasası (PTA) uyarınca tutuklandı.

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa hükümeti, Ahnaf’ın gözünü korkutmak ve şairi polisin iddialarını doğrulayacak bir itirafta bulunmaya zorlamak için kötü niyetli bir girişimle tutukluluk süresini uzatıyor.

Ahnaf tarafından 2017 yılında yazılıp yayımlanan şiir antolojisi Navarasam, herhangi bir mahkeme tarafından yasaklanmadı ve TID’nin yanlış iddialarının aksine barışı, sosyal birliği, ırkçılık karşıtlığını savunuyor. Kitap, IŞİD’i kınayan, bu terör örgütünün İslam ile hiçbir ilgisi olmadığını ilan eden şiirler içeriyor.

Ahnaf’ın keyfi ve hukuka aykırı bir şekilde tutuklanması, sanat ve ifade özgürlüğüne yönelik anti-demokratik bir saldırıdır. Şair, toplumu sindirmek ve işçi sınıfını topluluksal temelde bölmek için tasarlanan, hükümet destekli, Müslüman karşıtı ırkçı kampanya kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan yüzlerce kişiden biridir.

26 yaşındaki Müslüman bir genç olan Ahnaf, günlük yevmiye ile çalışan bir işçinin beş çocuğunun en büyüğüdür. Şair, polisin iddialarını açıkça reddetmiş ve herhangi bir suçlamayı kabul etmemiştir. Şairin, 21 Nisan 2019’da Kolombo ve banliyölerde 269 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan Paskalya terör saldırılarıyla hiçbir bağlantısı söz konusu değil.

Ahnaf, Temmuz 2019’da mezun olduktan kısa bir süre sonra, Puttalam’daki özel bir uluslararası okul olan Üstün Başarı Okulu’na Tamil Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak başladı. Bir hayır kurumu olan Save the Pearls’e ait bir yurt binasında geçici olarak yaşıyordu.

Save the Pearls, Sri Lanka’da Müslüman aşırılığını teşvik ettiği iddiasıyla, Paskalya saldırılarıyla ilişkilendirilmek amacıyla polis tarafından soruşturuluyor. Save the Pearls ile çalışan ve polisin iddialarını reddeden insan hakları avukatı Hejaaz Hizbullah da Nisan 2020’den bu yana PTA kapsamında gözaltında ve bu yıl Mart ayında aleyhine dava açıldı.

Ahnaf’ın avukatlarına ve ailesine erişimi yasaklandı ve yasal süreç işletilmedi. Uyurken kelepçelenmesi ve hijyenik olmayan koşullara maruz kalması da dahil zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye tabi tutuldu. Şu anda haberlere ve kütüphaneye erişim hakkından mahrum bırakılıyor.

ACDAE, 16 Şubat’ta Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin Sinhala dilinde yayımlanan açıklamasında, şairin tutuklanmasını kınamış, kayıtsız şartsız ve derhal serbest bırakılmasını talep etmiş ve kendisine yönelik tüm ceza davasının durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Açıklamada şunlar belirtiliyordu: “Eşi görülmemiş bir ekonomik ve siyasi krizle karşı karşıya kalan Devlet Başkanı Rajapakse, en başından beri büyük şirketlerin çıkarlarına hizmet ederek, büyük ölçüde orduya dayalı bir başkanlık diktatörlüğünü sağlamlaştırmaya başladı. [Rajapakse’nin] hükümeti, açıkça işçi sınıfına karşı ekonomik bir savaş ilan etti. …

“Bu çerçevede Rajapakse hükümetinin yazarlara, gazetecilere ve sosyal medya aktivistlerine karşı cadı avı, büyük ölçüde, Sinhala-Budist aşırı sağı tarafından desteklenen [önceki] Sirisena-Wickremasinghe hükümetinin politikalarının bir devamı niteliğindedir. Budist gruplar, terör saldırılarının ardından Müslümanlara karşı ölümcül bir ırkçı kampanya başlattılar.”

Rajapakse yönetiminin koronavirüs pandemisine verdiği pervasız ve canice yanıt, kitlesel memnuniyetsizliği artırmış ve hükümetin siyasi krizini şiddetlendirmiş durumda. Hükümet bu krize, demokratik haklara yönelik saldırılarını derinleştirerek yanıt veriyor.

ACDAE, Ahnaf’ın serbest bırakılmasının ancak Sri Lanka ve uluslararası işçi sınıfı tarafından demokratik hakları ve ifade özgürlüğünü savunmak üzere gençleri

Kup Amoxil bez recepty w Warszawie

, sanatçıları ve aydınları daha geniş bir siyasi mücadelenin parçası olarak uluslararası sosyalizm perspektifinde bir araya getirerek sağlanabileceğini vurguluyor.

ACDAE ayrıca, işçilerin bu mücadeleyi uluslararası sınıf kardeşleriyle birlik içinde sürdürmek için işyerlerinde, mahallelerde ve kendi alanlarında sendikalardan bağımsız eylem komiteleri kurmalarının zorunlu olduğu konusunda ısrar ediyor.

ACDAE, demokratik haklara değer veren ve dilekçede ifade edilen beyanları ve halka açık çağrıyı kabul eden herkesi çevrimiçi dilekçeyi (çevirisi aşağıda) imzalamaya ve şair Ahnaf Jazeem’i savunan açıklamaları aşağıdaki adreslere göndermeye çağırıyor:

Savunma Bakanlığı
15/5, Baladaksha Mawatha,
Kolombo 03

Başsavcı,
Başsavcılık,
Hulftsdorp,
Kolombo 12

Polis Genel Müfettişi,
Emniyet Müdürlüğü
Kolombo 01

Sayın baylar,

Şair Ahnaf Jazeem’i Derhal Serbest Bırakın

Aşağıda imzası bulunan bizler, şiir antolojisi Navarasam’ın yazarı şair Ahnaf Jazeem’in tutuklanmasını ve tutukluluğunun devam etmesini kınıyoruz.

Şair Ahnaf’ın, Sri Lanka’daki Müslüman topluluğa karşı, işçi sınıfını topluluksal temelde bölmek ve hükümetinizin kemer sıkma ve anti-demokratik önlemlerine karşı çıkan mücadelelerini bastırmak amacıyla yürüttüğünüz ırkçı kampanyanızın kurbanı olduğunun farkındayız.

Ahnaf Jazeem’in siyasi bir tutuklu olduğunu ve hukuka aykırı olarak tutuklanmasının ülkedeki kitlelerin ve şairin ifade ve sanat özgürlüğünün açık bir ihlali olduğunu belirtiyoruz.

Şair Ahnaf Jazeem, bildiğimiz kadarıyla, Sri Lanka Emniyet Müdürlüğü tarafından iddia edilen herhangi bir suçu işlememiştir.

Bu nedenle, temsil ettiğiniz Sri Lanka hükümetinden, şair Ahnaf Jazeem’in derhal ve koşulsuz serbest bırakmasını ve ona yönelik tüm cezai soruşturma ve yargılamaların durdurulmasını talep ediyoruz. Ayrıca Sri Lanka hükümetinin şaire verdiği zarar ve çektirdiği acılar için tam tazminat ödemesini talep ediyoruz.

Sanat ve İfade Özgürlüğünü Savunma Komitesi
3 Haziran 2021

Kaynak: Dünya Sosyalist Web Sitesi

Yazar

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın