Haber

Cemal Süreya’nın kızları Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları’na telif davası açtı

Usta şair Cemal Süreya’nın kızları Ayçe Seber ve İçsel Dülgerdil, babalarının 9 eserinin kendilerinin izni olmadan çoğaltılıp basıldığını iddia ederek Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları AŞ’ye dava açtı.  Ayçe Seber ve İçsel Dülgerdil’in avukatı kendileriyle “Yeniden sözleşme” yapılmadığı ifade ederek Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları’na dava açtıklarını ve yayınevinin,  “2013 ile 2020 tarihleri arasında telif ödemediğine” ilişkin mahkemeye rapor sunduklarını ifade etti.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Cemal Süreya’nın kızı Ayçe Seber ile üvey kızı İçsel Dülgerdil de katıldı.

Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar’ın haberine göre,  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları AŞ ile Cemal Süreya’nın mirasçıları olan Ayçe Seber ile İçsel Dürgerdil arasında üretim, yayım, dağıtım ve telif hakları sözleşmesi 2007 yılında imzalandı.

Sözleşmeye göre Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları, Cemal Süreya’ya ait ‘Bütün Yazıları, Bütün Şiirleri (Günübirlikler, 99 Yüz, Sevda Sözleri, Toplu Yazılar 1, Günler)’ adlı eserlerini kitaplaştırarak yayına hazırlayacaktı. Sözleşme süresi 2013 tarihinde sona erince taraflar arasında bu süre 7 yıl ile sınırlı kalmak kaydıyla yeniden uzatıldı. Ancak davalı Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları, 2007 ve 2013 tarihli sözleşmeleri dayanak göstererek Cemal Süreya’ya ait ’99 Yüz’, ‘Toplu Yazılar 1’, ‘Şapkam Dolu Çiçekle’, ‘Günler’, ‘Üvercinka’, ‘Beni Öp Sonra Doğur Beni’ ‘Göçebe’, ‘Güvercin Curnatası’ ve ‘Sevda Sözleri’ adlı eserleri izinsiz çoğaltıp yayınladı.

“Yüzlerce baskı telif dışı tutuldu”

Dava dilekçesinde Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları ile yeniden sözleşme yapılmadığını anlatan Cemal Süreya’nın iki mirasçısının avukatı, şunları söyledi:

Sözleşme yenilenmemiş, 2013 tarihinde sonlandırılmıştır. Davalıdan 2013 tarihinden sonra ne kadar eserin üretilip çoğaltıldığına dair rapor istenilmiştir. Gelen raporda 2013 ile 2020 tarihleri arasında eserlerin yüzlerce baskısının telif dışı tutulduğu ve bunların telif bedellerinin ödenmediği görülmüştür. Sözleşmede 200 adet nüshanın telif dışı tutulması ve ücret talep edilmeyeceği yazmaktadır.

Ancak 200 adet nüshanın telif dışı tutulması yalnızca fireleri (bir iş yapılırken çıkan atık parça, eksik, noksan) karşılamak amacıyla olup, ayrıca her baskı için de öngörülmemiştir. Davalının 2013 ile 2020 tarihleri arasında telif ödemediğine ilişkin belge gönderdiği raporla sabittir. Cemal Süreya’nın iki mirasçısı, davalı yayınevinin üretilmiş eserlerde ne kadar adedi telif dışı tuttuğunu bilememektedir. Bu tüm bu nedenlerle şimdilik 20 bin liralık belirsiz alacak davası olarak açmaktayız. Davamızın kabulüne karar verilmesini istiyoruz.”

Yazar
Dinozor Haber
Dinozor'un gözünden kültür, sanat ve edebiyat alanındaki güncel haberlerin editörü.

Bir Cevap Yazın