Haber

2021 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Attillâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Roman dalında ödülün sahibi “Burası Radyo Şarampol” adlı kitabıyla Şükran Yiğit olurken, şiir dalındaki ödül “Bir Uçurumun Haritası” kitabıyla Alphan Akgül’e verildi.

Seçici Kurul İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nü uygun eser bulunmadığı için bu sene vermezken İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne ise ‘Türbülans’ isimli kitabıyla Naile Dire değer görüldü.

Roman Ödülü Şükran Yiğit’in oldu

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfınca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları ödül sahiplerini belirledi. 

2021 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi İletişim Yayınları’ndan çıkan “Burası Radyo Şarampol” adlı romanıyla Şükran Yiğit oldu. Yaşamını Almanya’da sürdüren Şükran Yiğit’in yayımlanmış dört kitabı bulunuyor.  Seçici kurulun karar gerekçesini şöyle açıkladı: “Seçici kurul

buy-kamagra-oral-jellies.com

, duru bir Türkçe ile kültürlerarası bir büyüme hikayesini, toplumsal duyarlılıkla ele aldığı için eseri ödüle değer buldu.” İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü için açıklanan gerekçede ise şu ifadelere yer verildi: “İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü kategorisinde bu yıl

Kup ViagrÄ™ w Polsce przez Internet

, ödüle layık eser bulunamamıştır.”

Mehmet Eroğlu’nun başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulunda Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer aldı.

Şiir Ödülü Alphan Akgül’ün 

Şiir Ödülü seçici kurulu tarafından gerekçesi “2021 yılı Attilâ İlhan Şiir Ödülü, entelektüel bakışı, kavramsal yaklaşımı, manzumla mısra arasında günümüze uygun duyarlılıklarla ördüğü şiir anlayışı dolayısıyla, oy birliğiyle Alphan Akgül’e verilmiştir.” olarak belirtilen karar ile 2021 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün sahibi  “Bir Uçurumun Haritası” isimli kitabıyla Alphan Akgül oldu.

2021 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik  Ödülü ise İthaki Yayınları tarafından yayımlanan “Türbülans” kitabıyla Naile Dire’ye verildi. Açıklanan gerekçede, “Sınırları aşmaya çalışan; yeni arayışlarla kadınlık durumunu ve kimlik sorgulamasını önemseyen deneysel tavrıyla 2021 yılı Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri ‘İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün oy çokluğuyla Naile Dire’ye verilmesi uygun bulunmuştur” ifadeleri yer aldı.

Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulunda A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.

Yazar
Dinozor Haber
Dinozor'un gözünden kültür, sanat ve edebiyat alanındaki güncel haberlerin editörü.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın