Haber

Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ romanına soruşturma

Orhan Pamuk’a ‘Veba Geceleri’ soruşturması açıldı. Pamuk, savcılıktaki ifadesinde kitabında Mustafa Kemal Atatürk’ü ima eden yazılar yazmadığını söyledi.

Yazar Orhan Pamuk’un “Roman özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır” dediği Veba Geceleri isimli kitabında Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türk bayrağına hakaret gerekçesiyle takipsizlik kararı verilen verilmişti. Karar yapılan itirazın ardından Sulh Ceza Hakimliği’nden döndü. Savcılık, aynı gerekçeyle yeniden soruşturma başlattı.

İzmir Barosuna kayıtlı olan Avukat Tarcan Ülük, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına Orhan Pamuk hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ülük tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde, yazar Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ isimli kitabında, Atatürk’e hakaret ederek, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiğini iddia etti. 

Tarcan Ülük

online-pharmacy-uk.com

, Orhan Pamuk’un Nobel ödülü aldığı dönemde bir İsviçre gazetesine yaptığı açıklamayı da şikayet dilekçesine ekledi. Yapılan şikayetin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Kitabın basıldığı yayınevinin İstanbul’da olması nedeniyle dosya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Orhan Pamuk, suçlamaları kabul etmedi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı soruşturma kapsamında Orhan Pamuk’u ifade vermek üzere adliyeye davet etti.

Savcılıkta ifade veren Orhan Pamuk, “Ben kitabımda kesinlikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ima eden yazılar yazmadım. Öncelikle kitabın karakteri Kolağası Kamil’in küçükken kargaları kovaladığına dair bir ifade yoktur. Kuşlara özel merakımdan dolayı kitaplarımda kargayı ele alıyorum. Çünkü ben küçükken zayıf olmam ve süreki olarak ailem tarafından kargo olarak çağrılmamdan dolayı böyle bir ilgim vardır. Türk Bayrağınında Rum eczanenin amblemiyle alakası yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu.

Savcı Takipsizlik Kararı vermişti

Savcılık şikayet nedeniyle yaptığı soruşturma sonunda kitap içerisinde Atatürk’e yönelik doğrudan bir hakaretin söz konusu olmadığını, karakterin halkı tarafından sevilen birisi olarak anlatıldığını belirterek dosyaya Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ kararını vererek takipsizlikle sonuçlandırdı. Fakat avukat Tarcan Tülük savcılığın takipsizlik kararına itiraz etti.

İtirazı inceleyen nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği dosya üzerinde yaptığı incelemede kitap içerisinde bulunan bazı kısımlarda hakaret içeriği taşıyabilecek ibarelerin yer aldığına hükmetti. Savcı Orhan Pamuk’un dosya kapsamında yargılanması gerektiğini ifade etti.

Toplanan delilleri göz önünde bulunduran hakimlik söz konusu delillerin savcılık tarafından tekrar incelenerek iddianame düzenlemesi gerektiğini belirterek şikayetçinin itirazını kabul etti.

http://himmelsjaeger.de/bilder/deutschland/behandeling/astma/page/1/index.html

Yazar
Dinozor Haber
Dinozor'un gözünden kültür, sanat ve edebiyat alanındaki güncel haberlerin editörü.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın